Witam na stronie Aurea Dicta! Gorąco zapraszam do zapoznania się z jej zbiorami. Ale czym właściwie jest ta strona? By to wyjaśnić pozwolę sobie zacytować Ministra Kultury, który otwierał Galerię:

Mam zaszczyt przedstawić Państwu nową galerię scholandzką, która nosi nazwę Aurea Dicta, co oznacza w języku łacińskim dosłownie "złote wypowiedzi" albo bardziej po polsku: "złote myśli", "sentencje", czy też "aforyzmy". Zebrane są tutaj wypowiedzi ludzi znanych i sławnych, ludzi mądrych i znających życie (...) ze Scholandii. Galeria jest podzielona na działy, więc łatwo jest zorientować się w tematyce poszczególnych wypowiedzi. Sentencje są skarbem kultury, albowiem w krótkiej formie wyrażają i przekazują mądrość pokoleń. Nie chodzi o to jednak, aby ślepo podążać za radami i opiniami, które są zamieszczone na tej stronie. Są to jednak refleksje ludzi, którzy doświadczyli w swoim życiu czegoś, co chcieli nam przekazać jako wartościowe. Zadaniem kierownika Galerii będzie poszukiwanie na stronach Scholandii "złotych myśli", które wejdą również do Galerii, aby wszyscy Scholandczycy mogli się przekonać, że kultura słowa w Scholandii rozwija się również w dziedzinie aforyzmów i że posiadamy własnych "mędrców" i "ludzi doświadczonych", których wypowiedzi są warte zacytowania i zastanowienia się nad nimi.
Twórcą i kierownikiem Galerii jest Pan Kerad [przyp.: obecnie Książę Schwabii Filip Kerad von Porta Regni-Scholandzki von Schwaben-Scholandiae], któremu składamy podziękowanie za tak bardzo cenną i potrzebną inicjatywę, którą jest stworzenie Galerii "Aurea Dicta".

Wiktor Koliński
Minister Kultury