P L I   (Partia Ludzi Inteligentnych)   

 
 

PARTIA LUDZI INTELIGENTNYCH
KRÓLESTWA SCHOLANDII


PROGRAM WYBORCZY PARTII LUDZI INTELIGENTNYCH:
NASZE HAS£O: „POKÓJ I DOBROBYT”
(aktualizacja – pa¼dziernik 2004)

Administracja | Edukacja | Gospodarka | Kultura | Polityka | Promocja | Wojskowo¶æ

Administracja

Wprowadzenie nowych budynków "systemowych" takich, jak dworce, obiekty sportowe.

Zbudowanie podstaw dla systemu transportu (przewóz dóbr i pasa¿erów).


Edukacja

Uznajemy pe³niê kompetencji Korony w sprawach edukacyjnych, nie chcemy wiêc i nie powinni¶my wp³ywaæ na ni± bezpo¶rednio. Pragniemy jedynie pomagaæ Koronie w realizacji planów i inicjatyw edukacyjnych. Nie oznacza to bynajmniej, ¿e nie mo¿emy sami podejmowaæ inicjatyw w sprawach edukacji. A jednak nasza praca jest tu tylko pomoc± Królowi i Kancelarii Koronnej, a tak¿e Rektorowi Uniwersytetu w realizacji ich zadañ edukacyjnych.

PLI pragnie, aby edukacja w Scholandii rozwija³a siê nadal, albowiem od tego zale¿y duchowy rozwój naszego narodu. Chcemy wiêc wspieraæ Koronê w d±¿eniu do rozszerzenia oferty edukacyjnej o inne wydzia³y, a tak¿e w sprawach, zwi±zanych ze szkolnictwem podstawowym i ¶rednim.


Gospodarka

Dalsze pobudzanie rozwoju gospodarczego Pañstwa a w tym: 

- rozwój nowych ga³êzi przemys³u i us³ug, 

- wprowadzenie wypadków losowych dla osób i mienia, a tym samym powstanie bran¿y ubezpieczeniowej i prywatnych przychodni.

- wznowienie, popularyzacja i doskonalenie systemu Febus-u, 

- preferencyjne kredyty dla przedsiêbiorców bior±cych kredyt na swoj± pierwsz± dzia³alno¶æ.

Tworzenie rezerw gospodarczych zapewniaj±cych funkcjonowanie Pañstwa w okresach "bezruchu" takich jak wszelkiego rodzaju wakacje i okresy przed egzaminacyjne, gdzie aktywno¶æ inwestorów jest du¿o mniejsza.


Kultura

Ministerstwo Kultury zamierza rozwin±æ system kszta³cenia, oparty na ofercie Liceum Scholandzkiego w celu wprowadzenia wirtualnej matury jako dokumentu uprawniaj±cego do studiów na scholandzkich uczelniach wy¿szych, a w przysz³o¶ci równie¿ uczyniæ wirtualna maturê egzaminem obywatelskim dla ubiegaj±cych siê o obywatelstwo scholandzkie. Zamierzamy uzupe³niæ lekcje na stronie Liceum, aby odpowiada³y ca³o¶ci dziedzin ¿ycia Scholandii.

Chcemy uporz±dkowaæ kwestiê zwi±zana z Parkami Narodowymi, aby ka¿dy z nich posiada³ w³asna stronê internetow±, regularnie odnawian± i sprawnie funkcjonuj±c±. Ka¿dy Park Narodowy bêdzie mia³ kierownika, odpowiadaj±cego za jego funkcjonowanie. Jest to konieczne dla sprawnego funkcjonowania i zarz±dzania Parkami Narodowymi, które tworz± dziedzictwo narodowe Scholandii.

Pragniemy uporz±dkowaæ, przebudowaæ i uzupe³niæ stronê Ministerstwa Kultury, aby by³a ³atwiejsza do korzystania dla ka¿dego z obywateli. Na stronach Ministerstwa Kultury znajdzie siê miejsce na listê linków do rozporz±dzeñ i decyzji Ministra Kultury, listê pomników narodowych z odpowiednimi odno¶nikami i te¿ (w przypadku konieczno¶ci) z odpowiednimi komentarzami.

Chcemy nada³ regularnie wydawaæ periodyk kulturalny „Scholander” (Biuletyn Ministerstwa Kultury), w którym bêdziemy zamieszczaæ informacje dotycz±ce aktualnych wydarzeñ kulturalnych, utwory literatury piêknej i poezji. „Scholander” bêdzie równie¿ w przypadku konieczno¶ci s³u¿y³ w celach konkursowych, tak samo jak za poprzedniej kadencji.

Pragniemy uporz±dkowaæ kwestiê zwi±zan± z przyznawaniem pomnikom narodowym odpowiedniej klasy. Zostan± okre¶lone ¶cis³e kryteria, wed³ug których bêdzie dokonywany podzia³ pomników na odpowiednie klasy. W przypadkach w±tpliwych ostatnie s³owo bêdzie nale¿a³o do ekspertów. Gdyby siê uda³o w okresie aktualnej kadencji Rz±du dokonaæ przydzia³u pomników do odpowiednich kategorii (zale¿y to miêdzy innymi od dobrej wspó³pracy Prefektów i Burmistrzów), powstawanie nowych pomników bêdzie w przysz³o¶ci uzale¿nione od konsultacji z ekspertami.

Ministerstwo Kultury zamierza kontynuowaæ wspó³pracê z Komisj± Ekspertów do Spraw Kultury, z³o¿on± z osób kompetentnych w kwestiach kulturalnych, opinia której bêdzie konieczna do podjêcia decyzji przez Ministra Kultury w sprawach wa¿nych i decyduj±cych dla kultury scholandzkiej.

Ministerstwo Kultury pragnie odgrywaæ rolê po¶rednika miêdzy twórcami a wydawcami. Zostan± ustalone mechanizmy i zasady takiego po¶rednictwa, które ma u³atwiæ dotarcie dzie³ sztuki do ka¿dego obywatela Scholandii.
Chcemy kontynuowaæ program przyznawania dotacji i stypendiów, który bêdzie uzupe³niony o nowe oferty. W dalszej perspektywie pojawi± siê formularze, które u³atwi± twórcom uzyskanie stypendiów i dotacji.

Ministerstwo Kultury zamierza równie¿ niejednokrotnie organizowaæ konkursy i imprezy kulturalne, dbaæ o wymianê dzie³ sztuki miêdzy innymi pañstwami wirtualnymi a Scholandi±.

Zamierzamy kontynuowaæ tradycjê organizowania spotkañ twórców z Ministrem Kultury.


Polityka zagraniczna

1. Scholandia zamierza aktywnie realizowaæ postanowienia Sojuszu (Scholandia-Dreamland) i sukcesywnie ten Sojusz rozwijaæ. Szczególn± uwagê przyk³ada do wspólnej polityki zagranicznej, wspó³pracy na arenie miêdzynarodowej (równie¿ FPM), wspó³pracy kulturalnej i naukowej oraz do rozpoczêcia wymiany walutowej.

2. Za najwiêkszego partnera Sojuszu Scholandia uwa¿a Sarmacje z racji jej znaczenia na arenie miêdzynarodowej.

3. Scholandia nie bierze pod uwagê poszerzenia Sojuszu o kolejne pañstwa.

4. Scholandia zamierza kontynuowaæ obecn± (wspóln±) politykê odno¶nie uznawania nowych pañstw wirtualnych i wysy³aæ do tych pañstwa wspólnych ambasadorów, staraj±c siê, aby co drugi z nich pochodzi³ ze Scholandii, je¿eli pozwala na to kadra dyplomatyczna Scholandii.

5. Do wiêkszych, najbardziej licz±cych siê pañstw wirtualnego ¶wiata Scholandia bêdzie utrzymywaæ w³asnych reprezentantów.

6. Scholandia nie jest zainteresowana ujednolicaniem lub ³±czeniem systemów gospodarczych do czasu ich ca³kowitego ustabilizowania zarówno W Scholandii jak i licz±cych siê pañstwach wirtualnych.

7. Scholandia nie jest zainteresowana przyjmowaniem i powo³ywaniem Konsulatów, które w Wirtualnym ¶wiecie uwa¿amy wci±¿ za zbêdne. Wszystkim obowi±zkom zwi±zanym z misj± dyplomatyczn± w danym kraju s± w stanie podo³aæ Ambasadorzy wraz z ewentualnym personelem.


Promocja

Bêdziemy siê starali, aby FAQ by³o czytelne, przejrzyste i by ka¿dy móg³ szybko znale¼æ interesuj±c± go informacjê. Mam zamiar zrealizowaæ powy¿sze cele poprzez zrobienie odno¶ników do dzia³ów oraz poprzez konsultacje ze specjalistami z konkretnych dziedzin. FAQ bêdzie te¿ stale aktualizowane, co zapobiegnie istnieniu przestarza³ych informacji. 

Poszukiwanie nowych warto¶ciowych obywateli na zewn±trz Królestwa. Po ukoñczeniu faq, mamy zamiar kontynuowaæ prace nad poszukiwaniem potencjalnych obywateli na zewn±trz pañstwa. Mamy zamiar zrealizowaæ to poprzez zbieranie informacji jacy obywatele s± potrzebni a nastêpnie przeszukiwanie ró¿nych stron internetowych, list dyskusyjnych i for studenckich w poszukiwaniu takich ludzi, a tak¿e prowadzenie szeroko zakrojonej kampanii reklamowej w sieci.
 
Bêdziemy d±¿yli do zachêcania obywateli, którzy z tych czy innych przyczyn opu¶cili Scholandiê do powrotu ze wzglêdu na ich kompetencjê i wielka warto¶æ dla naszego pañstwa.

Bêdziemy d±¿yli do unowocze¶nienia instrukcji, zwi±zanych z ¿yciem Scholandii, aby nowi obywatele mogli szybko siê w³±czyæ w proces budowania naszego kraju.

Zajmiemy siê poszukiwaniem osób, którzy mogliby pomóc nam w promocji Scholandii i pragniemy stworzyæ dla nich najlepsze warunki do pracy



Wojskowo¶æ

Pod³±czenie sektora wojskowego do systemu gospodarczego Scholandii. Ma ono polegaæ na wprowadzeniu na rynek produktów militarnych, w które bêdzie wyposa¿a³o siê wojsko ( od karabinów po my¶liwce i ³odzie podwodne).

Stworzenie Systemu Wirtualnych Walk (SWW), który pozwoli na przeprowadzanie manewrów w warunkach zbli¿onych do bojowych. System ma opieraæ siê na uk³adzie siatki przedstawiaj±cej teren oraz jednostek o pewnej zdolno¶ci bojowej. Stan bojowy i ilo¶æ jednostek uczestnicz±cych w takich walkach bêdzie zale¿a³a od ilo¶ci zakupionej broni, do¶wiadczenia jednostek i przeszkolenia dowodz±cych.

Zadaniem realizowanym stale bêdzie szkolenie wy¿szych kadr wojskowych, które bêd± w stanie sprawnie dowodziæ odpowiedni± jednostk± zbrojn± w SWW.

Zatrudnienie ¿o³nierzy ni¿szych szczebli, którzy bêd± sprzedawali swoj± "pracê" wojsku. A od ich stanu zdrowia i morale (presti¿u) bêd± zale¿a³y wyniki jednostek, w których bêd± s³u¿yæ.

Stworzenie takiego systemu pozwoli na uzyskanie zdecydowanego pierwszeñstwa w¶ród krajów v-¶wiata w dziedzinie wojskowo¶ci.

------------------
(-) Wiktor Koliñski, baron
(-) Andrzej von Nuerenberg, ksi±¿ê Delty
(-) Mateusz Mikolaj

 

©2002 www.szablon.pl